Konsultacja psychoanalityczne

KONSULTACJE

– Co to jest i w jakim celu się je robi?

Konsultacje to kilka spotkań poprzedzających psychoterapię lub stanowiących zamkniętą całość, podczas której można ocenić, co dla konkretnej osoby będzie najlepszą formą pomocy. Część osób zgłaszających się na konsultacje przychodzi z nastawieniem podjęcia psychoterapii, np. dlatego, że już wcześniej mieli inne terapie, orientują się jak to wygląda, i chcą spróbować pogłębionej terapii, albo czytali lub słyszeli już sporo na temat terapii. Inni przychodzą po pomoc, nie wiedząc do końca co będzie dla nich dobre; przychodzą się rozeznać, przyjrzeć się swojej sytuacji i swoim potrzebom, oraz dowiedzieć się jakiego rodzaju pomoc mogą otrzymać i na co mogą liczyć. W obu tych sytuacjach staram się jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby osoby szukającej pomocy.

Konsultacje służą do tego, aby potencjalny pacjent mógł otrzymać „próbkę” tego jak może wyglądać psychoterapia i zdecydować czy mu to odpowiada, a psychoterapeuta mógł rozeznać, czy podjęcie psychoterapii dla danej osoby jest zasadne i możliwe (w niektórych przypadkach, np. czynnych uzależnień, podjęcie psychoterapii może być niemożliwe albo obwarowane dodatkowymi wymaganiami, np. podjęcie równolegle terapii uzależnień, itp.)

– Przebieg konsultacji

Podczas konsultacji zazwyczaj najpierw staram się wysłuchać osobę którą przyjmuję, usłyszeć z czym przychodzi, rozeznać sytuację, a dopiero potem odnosić się do tego co powiedziała. Nie znaczy to, że milczę i siedzę jak posąg, ale staram się w miarę możliwości nie kierować tematem rozmowy. Taka forma rozmowy jest dla niektórych naturalna i chętnie korzystają z tego, chcąc jak najwięcej opowiedzieć o sobie, dla innych jest to niewygodne, zwłaszcza, jeśli wolą, aby ktoś przejął inicjatywę i poprowadził ich zadając konkretne pytania.