Psychoterapia, pomoc psychologiczna

psychoterapia uwzględniająca nieświadomość (psychoanalityczna, psychodynamiczna)

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Od czego zacząć? – pierwszy telefon i umówienie się na konsultację

Część osób szukających pomocy psychologicznej ma już wcześniejsze doświadczenie psychoterapii czy kontaktu z psychologiem czy psychoterapeutą, dla innych natomiast jest to pierwsze tego rodzaju doświadczenie, w związku z czym mogą nie wiedzieć czego się spodziewać i od czego zacząć.

Decydując się na pierwszy telefon do psychoterapeuty zazwyczaj przeżywamy niemały stres związany z samą decyzją podjęcia kontaktu, która często jest trudna i długo rozważana. Jest to moment podjęcia decyzji typu: pora zgłosić się po pomoc, a to nasuwa kolejne pytanie: do kogo.

Jeśli nie mamy nikogo poleconego czy zaufanego, zaczynamy poszukiwać odpowiedniej osoby w internecie, a to nasuwa kilka pytań: do jakiego terapeuty się zgłosić: w jakim nurcie pracującego, jakiej płci, w jakim wieku. Mogą pojawić się również myśli na temat tego czy charakter i sposób bycia terapeuty przypadnie nam do gustu oraz szereg kolejnych wątpliwości i pytań.

Na tym etapie ważne jest wybranie osoby, do której chcemy zadzwonić i wykonanie pierwszego telefonu.

Jak to wygląda u mnie:

Kiedy odbieram telefon od osoby poszukującej pomocy, nie pytam z czym się zgłasza (chyba, że sama porusza tę kwestię, np. pyta czy pracuję z konkretnym problemem, itp.). Zazwyczaj uzgadniam jedynie sprawy organizacyjne (adres, termin spotkania, itd.).

 

Zapraszamy serdecznie.

Agnieszka Guzowska
i Zespół Adiuta, gabinety psychoterapeutycznee Purszków, Warszawa, Online