„I would rather be the child of a mother who has all the inner conflicts of the human being than be mothered by someone for whom all is easy and smooth, who knows all the answers, and is a stranger to doubt.

Donald Woods Winnicott

Pomoc psychologiczna, Psychoterapia, czyli zdrowie na lata – Pruszków

“Centrum Adiuta w Pruszkowie powstało z myślą o osobach poszukujących pomocy psychoterapeutycznej.

 „Healthy for years” to w najprostszym tłumaczeniu zdrowie na lata. Inspiracją do tej nazwy były różne badania naukowe* dowodzące skuteczności terapii analitycznej nie tylko podczas jej trwania, ale również długo po jej zakończeniu. Innymi słowy terapia oferowana przez nasz zespół to kompleks czynników dających poprawę jakości życia, która może trwać i rozwijać się także po zakończeniu terapii. Jak zatem to działa?

Psychoterapia wglądowa ma za zadanie odszukanie źródeł ciszy, spokoju, harmonii i pozytywnych doświadczeń, które kiedyś w życiu przeżywaliśmy lub za którymi tęsknimy, a które są dla nas kojące. Proces poszukiwania dobrostanu psychicznego to dość często konieczność zmierzenia się zarówno z traumatycznymi przeżyciami wieku dziecięcego jak i późniejszymi /teraźniejszymi doświadczeniami naszego życia. W trakcie terapii poszukiwanie to odbywa się w obecności i przy udziale terapeuty, którego zadaniem jest, między innymi, stworzyć bezpieczną atmosferę podczas trwania całego procesu. Jak to się zatem dzieje, że efekty takiej terapii mogą trwać na lata?

Terapia wglądowa, nie jest terapią narzucającą, zadaniem terapeuty nie jest pouczanie, nie jest też terapią zadaniową. Jeśli oczekujesz że usłyszysz od terapeuty porad co konkretnie masz zrobić, czy zadań domowych w celu poradzenia sobie z emocjami, na to nie ten adres. Zadaniem oferowanej przez nasz zespół terapii jest pomoc w zrozumieniu siebie, decydowaniu i odzyskiwaniu wewnętrznego, płynącego z głębi pacjenta spokoju. Ten kojący wewnętrzny obiekt gdzieś drzemie w każdym człowieku, odzyskanie z nim kontaktu przyczynia się do długotrwałych efektów terapeutycznych które trwają, nie tylko na chwilę, ale po prostu na lata.

Innym aspektem, który często jest nieunikniony i poruszany w trakcie terapii jest nie tyle zdrowie psychiczne, ale także zdrowie naszego ciała. W praktyce psychoanalitycznej, kwestia chorób ciała jest często wiązana z przeżyciami psychicznymi, choć to cały czas dla nas wszystkich jedna wielka zagadka. Zdrowia niestety nie możemy obiecać, ale nasze obserwacje i coraz częstsze przykłady wyraźnie pokazują, że odzyskanie wewnętrznej psychicznej harmonii wiąże się także z odzyskaniem lepszej kontroli nad swoim ciałem. Nasze obserwacje pokazują że psychoanalitycy, czyli osoby które same musiały przejść bardzo intensywną i długotrwałą psychoterapię własną, to osoby które zachowują sprawność umysłową i zawodową praktycznie na całe życie. Można powiedzieć, że własna terapia – odzyskanie wewnętrznego spokoju, umiejętności radzenia sobie z przeżyciami, dała im zdrowie na lata. Potwierdzone to zostało także przez badania na pacjentach. Za przykład można wziąć jedne z bardzo dobrej jakości badań na kontrolowanych próbach, w którym wykazano, że pacjenci korzystający z terapii analitycznej zmniejszyli swoją zależność od służby zdrowia w sprawach szeroko ujmowanych chorób fizycznych, takich jak: zespół jelita drażliwego, stany po przebytym zawale serca, oraz chwiejna cukrzyca (Guthrie i inni 1991; Gruen 1975; Moran i inni 1991). Tego też życzymy i tym dzielimy się z naszymi pacjentami.

Agnieszka Guzowska, założycielka zespołu Adiuta – Psychoterapia

*Np. w Sztokholmie w 1997r. przeprowadzono badanie w którym dowiedziono, że efekty terapii analitycznej i psychoanalizy wzrastały po zakończeniu terapii, mając coraz lepsze skutki wraz z upływem czasu. (Sandell i inni, 1997). Długoterminowy pozytywny wpływ jest wyjątkową cechą terapii psychodynamicznej, psychoanalitycznej i psychoanalizy, ogólnie rzecz ujmując: terapii wglądowych, czyli tych uwzględniających czynniki nieświadome.

Adiuta - Psycholog, psychoterapeuta - Pruszków

Adres: Górna 19

05-800 Pruszków
Telefon: 509 813 384

Oferta Psychoterapia, psycholog- Pruszków

Czy zmagasz się z depresją i czujesz, że potrzebujesz profesjonalnej pomocy? Adiuta – centrum psychoterapii w Pruszkowie oferuje wsparcie dla osób borykających się z problemami...

Czy zmagasz się z bólem nie tylko psychicznym, ale też w ciele i nie wiesz, jakiego rodzaju terapii potrzebujesz, masz przypuszczenie, że może to być...